S radosťou vám prinášame novú rubriku, ktorá vám priblíži niečo zo života našich štipendistov, ktorým sa aj vďaka Divým Makom podarilo študovať v zahraničí.
Pred 5 rokmi sme prijali do Divých makov veselého a vždy usmiateho Daniela Muchu, ktorému bolo vtedy 12 rokov. Daniel bol divadelný a zároveň aj študijný talent. Dostal sa na osemročné gymnázium vo Vranove nad Topľou, kde dosahoval výnimočné výsledky. Keď nás minulý rok oslovila organizácia GBE Foundation , že by sa šikovné deti z Divých makov mohli uchádzať o štipendium na ročné štúdium v USA, Daniel nám hneď napadol ako ideálny kandidát . Oslovili sme ho s touto príležitosťou a on súhlasil. Musel však prejsť výberovým konaním – napísať esej po anglicky a spraviť pohovor. V jedno ráno mu zrazu zavolali z USA, že je prijatý, do Kalifornie . Boli to silné emócie a zároveň veľmi zmiešané pocity. Radosť striedal strach a obavy. Daniel nebol nikdy dlhšie mimo domova a zrazu malo prísť ročné štúdium na druhom konci sveta. Nájdem si kamarátov, bude tá škola dobrá, nebude mi smutno? Tieto otázky šli Danielovi hlavou. Nakoniec sa však rozhodol, že ide a keď sa nám s pomocou mentorky podarilo presvedčiť aj Danielovu mamu, aby ho pustila, už bolo všetko jasné. Ide sa do Ameriky .
Pýtala som sa Daniela, aké boli jeho prvé pocity po príchode do USA?
„Pristál som v San Franciscu, kde ma čakala na letisku moja hosťujúca rodina a vydali sme sa na cestu k nim domov. Bolo to také rozpačité.
Snažili sme sa prelomiť ľady, ale mal som veľký stres. Zrazu s autom odbočili z cesty na pláž. V tej chvíli som prvýkrát v živote videl oceán. Bol to úžasný pocit a ja som si uvedomil, že všetko bude dobré . Od tej chvíle som si už zvykal oveľa ľahšie ako som čakal. A kamošov som si našiel hneď prvý deň v škole . „
Kde v Kalifornii študuješ? „Študujem na škole Santa Cruz High. Super je, že si môžem vybrať predmety akým sa chcem venovať, ale štúdium je časovo náročné. Chodím domov zo školy až pred piatou a dostávame náročné projekty. Zároveň cítim, že ma to veľmi posúva vpred a učí samostatnosti. Školu mám blízko. Naučil som sa tu jazdiť na skateboarde, tak som v škole za pár minút. Čo ma milo prekvapilo je, že tu necítim žiadnu diskrimináciu tak ako na Slovensku. Nikto tu nerieši farbu mojej pleti, ale len to aký som človek. Je to skvelý pocit. Podarilo sa mi stretnúť aj so slovenským veľvyslancom. Spoznal som vďaka nemu veľa úspešných mladých Slovákov, ktorí tu žijú a rozbiehajú rôzne start-upy.
V jednom budem mať asi príležitosť aj stážovať. Je to veľmi inšpiratívne a už teraz rozmýšľam, že by som chcel skúsiť niečo podobné po návrate na Slovensko. Rád by som vymyslel start-up pre lepšie zamestnávanie Rómov.
Toto štúdium mi dáva veľmi veľa a cítim, že chcem viac pomáhať mojej komunite doma. Mladí ľudia v Kalifornii sú veľmi aktívni. Stále sa niečomu venujú, pracujú na sebe, makajú a to by som chcel preniesť aj domov. Ukázať doma, aké je dôležité nestagnovať, neostávať na jednom mieste, ale hľadať príležitosti a využiť ich.“ Daniela som sa pýtala, čo ho na Kalifornii prekvapilo najviac. Jeho odpoveď ma dosť pobavila.
„Sú tu veľmi vysokí ľudia. Ja mám 180cm a skoro všetci sú vyšší ako ja, dokonca aj dievčatá .“
Daniel, sme na teda hrdí. Prajeme ti nech ti zvyšné mesiace štúdia v Kalifornii dajú ešte veľa vedomostí a skúseností a nech si to poriadne užiješ.