Ako všetci vieme umenie má veľkú moc. Vie presahovať jazyk, sociálnu vrstvu a rasu. Môže človeka zasiahnuť bez ohľadu na to, aký je alebo odkiaľ pochádza. Umenie má ale aj silu poukazovať na spoločenské problémy a dáva hlas aj utláčaným členom spoločnosti.
Práve o tom je naša najnovšia kampaň Predsudky nás rozdeľujú, umenie spája. Ide o medzinárodnú kampaň, ktorá v rovnakom čase beží na Slovensku, v Českej republike a aj v Maďarsku. Organizujeme ju spoločne s našimi partnerskými organizácii IQ Roma Servis z Brna a budapeštianskou Subjective Values Foundation v rámci projektu ROMAS: : Roma Students and Artists for Society.
V najbližších týždňoch budeme zdieľať príbehy a tvorbu mladých angažovaných Rómov a Rómok, ktorí pomocou umenia a svojich životných príbehov nie len búrajú predsudky, poukazujú na nepráva v spoločnosti, ale taktiež nás spájajú vo vzájomnej ľudskosti. V postoch na sociálnych sieťach sa dočítate napr. o Majovi, ktorý v rámci stáže v českej IQ Roma Servis napísal angažovanú báseň o bezdomovectve a vyvešal ju v uliciach Brna.
Zoznámite sa aj s Kájou, ktorá naopak stážovala v Bratislave a pri robení rozhovorov v osadách sama zistila, že o slovenských Rómoch aj v Česku vládnu niektoré predsudky.
Taktiež si môžete vypočuť nový album Divých makov s názvom Rómska hudba bez predsudkov alebo pozrieť video o celom projekte ROMAS a utvrdiť sa v tom, že hudba naozaj spája. Naša štipendistka Timka to povedala najlepšie: „Hlavne nás spája hudba. Nemusíme vôbec medzi sebou komunikovať, stačí len hrať a spievať a rozumieme si.“ Celé video si môžete pozrieť tu.
Umenie vie skutočne bojovať proti predsudkom a budovať mosty naprieč krajinami, jazykovými skupinami či rôznymi etnikami. Ak aj vy chcete umením bojovať proti predsudkom, kúpte si nový album Divých makov a pomôžete tak mladým rómskym umelcom a umelkyniam. Divé maky môžete podporiť aj priamym finančným príspevkom do Fondu Divých makov.
Projekt bol spolufinancovaný z programu Erasmus +.