DetiPodporte

Renáta Váradiová

Vek: 15 Talent: tanec Štipendium: 880 €

Tanec je môj život, venujem sa mu profesionálne už od útleho detstva. Okrem moderného tanca som sa vždy venovala predovšetkým spoločenským tancom. Spolu s mojim tanečným partnerom Adamom sme ako tanečná dvojica získali mnohé úspechy a ocenenia vo svojej kategórii, aj za hranicami Slovenska.

Moji rodičia majú ukončené základné vzdelanie, príležitostne sú zaradení do verejnoprospešných prác v obci. V minulosti si častokrát museli požičiavať peniaze na to, aby mi mohli zaobstarať šaty, topánky a cestovné, aby som sa vedela dostať na nácviky a vystúpenia. Veľmi dobre si uvedomujú, že v dnešnej dobe to človek bez vzdelania nemá jednoduché. Preto robia všetko pre to, aby sa moje sny splnili.

Žijeme v obci Radnovce, v malom rodinnom domčeku, ktorý pozostáva z 2 izieb, kuchynky a sociálneho zariadenia. Mám ešte brata, Augustína. Ten je o rok starší a chodí do rovnakej základnej školy ako ja. Každý deň vstávame skoro ráno, aby sme stihli raňajší autobus a aby sme vyučovanie nezmeškali.

Štúdium v škole mi nerobí problém, nosím domov dobré známky. Pani triedna učiteľka o mne hovorí: „Renátka je veľmi šikovná a dobré sa učí, vždy má dobre výsledky a zapája sa aj do rôznych mimoškolských aktivít. Nie sú s ňou žiadne problémy, má veľmi dobré a slušné správanie a chce sa dostať na dobrú strednú školu. Máme ju tu radi a sme s ňou spokojní“.

Mojim koníčkom je aj spev, ktorému sa príležitostne venujem. Naposledy som zožala veľký úspech na rómskom festivale vo Fiľakove a zvažujem, že sa spevu začnem venovať aj na ZUŠ.

Podpora darcu by mi veľmi pomohla pokryť nielen školské pomôcky, ale predovšetkým náklady spojené s tancom (topánky, šaty, cestovné na vystúpenia, tanečné tréningy). Keďže sa chystám na strednú školu, náklady na moje vzdelanie sa určite navýšia, čo ešte viac zaťaží zlý rodinný rozpočet.