Novinky a príbehy

Vzdelávací tábor Letná Akadémia: zábava, ale aj tvrdá drina!

Talentované deti z Divých makov sa už tradične stretli na týždennej Letnej akadémií, počas ktorej nacvičovali program na Cigánsky bašavel. Bratislavský Inštitút verejnej správy tak po roku opäť pulzoval rómskou energiou. Z učební sa ozýval spev, tanec a hudobné nástroje. Letná akadémia bola v plnom prúde!

Samozrejme, každú umeleckú zložku príprav na Cigánsky bašavel má vo svojej réžií kvalifikovaný lektor. Divadelníkov vedie režisérka a dramaturgička Naďa Uherová, tanečné talenty má na starosti choreograf a pedagóg Lacko Cmorej, a celú hudobnú zložku vedie primáška Barbora Botošová. Podľa nej má Letná akadémia pre „divé máčiky“ obrovský význam: „Všetky deti na sebe tvrdo pracujú. Na mnohých vidím oproti minulému roku obrovské zlepšenie, a neustálu chuť posúvať sa vpred. Je to pre ne šanca ukázať svoj talent!“. Naši lektori sú medzi deťmi rešpektovaní a obľubení, keďže udržiavajú nielen profesionálnu, ale aj priateľskú a uvoľnenú atmosféru.

Dlhoročné priateľstvá a sila komunity

Deti majú v budove inštitútu okrem učební zabezpečené aj ubytovanie a stravu. Každý rok tu strávia sedem dní spoločne s animátormi, lektormi a zamestnancami organizácie Divé maky.

Okrem hereckých nácvikov a hudobných skúšok tu spoločne prežívajú aj mnohé radostné chvíle, utužujú dlhoročné väzby, vytvárajú nové kamarátstva, a navzájom sa inšpirujú. ,,V Divých makoch som už tri roky, a každá Letná akadémia bola pre mňa výnimočná. Vždy sa tam stretnem so super ľuďmi s ktorými zažijem vela zážitkov. Samozrejme, nieje to len o zábave, keďže nácviky a skoré ranné vstávanie sú náročné. Vždy to však spoločne zvládneme, aby sme sa na Bašaveli kvalitne predviedli, a rozprúdili skvelú energiu“ hovorí divadelný talent Marián Bango (15).

Veľa talentov, bohatý program

Mnohé deti každoročne nacvičujú nielen hromadné vystúpenia, ale aj sólové. Návštevníci sa tak vždy môžu tešiť na klavírne, gitarové, husľové, spevácke či tanečné sóla. Podľa lektorky Barbory Botošovej bolo počas galavečera uvedených až 27 vystúpení: ,,Škoda, ža samotný galaprogram trvá len dve hodinky, tieto deti by mali čo hrať až do rána. Každé z nich je vo svojej tvorbe výnimočné, a chce to dokázať aj na pódiu. s úsmevom hovorí primáška.

Samozrejme, netreba zabúdať na divadelníkov. Tí si pripravili predstavenie pod vedením režisérky Nadi Uherovej. Divadelné predstavenie je počas dňa festivalu niekoľko krát odohrané. Tento rok si na desiaty ročník festivalu pripravili titul pôvodného rómskeho príbehu „O rómskom zrkadle“, ktorý spoločne zdramatizovali a vdýchli mu javiskovú podobu. Naše „divé maky“ však k príbehu neprispeli len hereckým talentom: ,, Na inscenácii sa deti podieľali aj ako autori, režiséri jednotlivých scén, scénografi a kostyméri. Je citiť že ich umelecká duša rastie, a ako tvorcovia sú samostatne schopní divadelne uvažovať a selektovať svoje nápady,“ s nadšením hovorí režisérka.

Z nácvikov priamo do médií!

V čase Letnej akadémie náš tím a deti z Divých makov vo vyššej miere navštevujú médiá, aby sa povedomie o blížiacom sa Cigánskom bašaveli rozšírilo čo najďalej. Samozrejme, dôležitá je nielen téma festivalu, ale predovšetkým ukážka talentov detí, prezentácia bohatej rómskej kultúry a zotieranie predsudkov. Tento rok sme sa počas Letnej akadémie „ukázali“ v Teleráne na Televízií Markíza, kde sme porozprávali o bohatom programe Cigánskeho bašavelu. Nechýbala ani hudba, tanec a spev.

Do Fun rádia zamierila spolu s manažérkou Divých makov najznámejšia „divá mačica“ Kamila Mitrášová, ktorá stvárnila hlavnú rolu v úsmevnej komédií Loli paradička. Tento slovenský film o láske Rómky a „neróma“ mal u divákov v slovenských kinách obrovský úspech.

 

 

Tvrdý nácvik sa vyplatil!

Najväčšou odmenou nielen pre samotné deti, ale aj celú organizáciu Divých makov je spokojnosť návštevníkov Cigánskeho bašavelu. Tento rok bola v areáli hradu Devín vysoká účasť, bohatý sprievodný program, rómske kapely svetového kalibru, a vydaril sa aj galaprogram. Barbora Botošová zhodnotila, že deti z Divých makov ju opäť nesklamali: „Sú úžasní. Ich energia a radosť v spojení s virtuozitou je naozaj výnimočná. Spolupracujem s mnohými umelcami na rôznych projektoch, no to čo každý rok zažívam s deťmi na Letnej akadémii a Cigánskom bašaveli je pre mňa nezameniteľné. Už teraz sa teším na budúci ročník!“

Aj režisérka a dramaturgička Naďa Uherová, ktorá vedie herecké talenty, bola s výkonmi svojich „zverencov“ mimoriadne spokojná: ,,Do samotnej inscenácie deti vniesli obrovské množstvo hereckej energie, ktorá sa nepochybne preniesla aj na divákov. Tí nás ocenili potleskom takmer po každom obraze. Som veľmi vďačná že ich ako lektorka môžem viesť už 10 rokov, a že divadelná tvorba im dáva smer a pomáha aj v súkromnom živote nestratiť sa“.

Tím Divých makov, deti, a predovšetkým návštevníci Cigánskeho bašavelu opäť spoločne prežili nezabudnuteľný deň. Už teraz sa tešíme na budúci ročník!