Charitatívna aukcia 12.9.2023Novinky a príbehy

Známe tváre na Cigánskom bašaveli: Nechýbal Matúš Vallo či Miss Slovensko 2019!

Okrúhly 10. ročník Cigánskeho bašavelu bol od začiatku do konca nabitý kvalitnými umeleckými výkonmi a bohatým sprievodným programom, čo ocenilo viac ako 2000 hostí. Samozrejme, nechýbali ani známe osobnosti!

Hrad Devín v lete ožil rómskou kultúrou. Celým areálom sa rozliehala hudba, smiech a zábava! Festival otvorili moderátori Marcel Forgáč a Peter „Šarkan“ Novák. Takúto spoločnú selfie si spravili aj s populárnym ilustrátorom Martinom „Shooty“ Šútovcom a primátorom mesta Bratislava Matúšom Vallom, ktorý prebral záštitu nad Cigánskym bašavelom.

Program na hlavnom pódiu odpálili rómske kapely Pokošovci a Mamuko Berci. Vzácnymi hosťami boli svetoznámi muzikanti maďarskej skupiny Besh o Drom, ktorí famózne prepájajú rôzne hudobné štýly a prvky, čím si získali aj náročné publikum. K hudobým zážitkom hostí prispela aj česká kapela Bachtale Apsa na čele s Máriom Bihárim.

Tancom, spevom a pestrými farbami rómskych kostýmov hírili umelci z folklórneho súboru Romano Jilo zo Zvolena. O rómske etno rytmy sa postarala maďarská kapela EtnoRom.

Hoci bolo na hlavnom pódiu stále rušno, pre návštevníkov boli pripravené aj mnohé sprievodné aktivity. V stane „Živá knižnica“ sa organizácia Eduma postarala o pútavý program v podobe kurzu rómskeho jazyka. Nechýbali ani emotívne životné príbehy štipendistov z Divých makov, ktorí sa podelili o svoje životné príbehy ako otvorené, živé knihy. Pre najmenších si humorista a spisovateľ Braňo Jobus pripravil literárne šantenie:)

Absolútnou novinkou v stánku Eduma bola virtuálna realita „Život v koži Róma“. Prostredníctvom nej si návštevníci mohli vyskúšať, aké to je žiť v koži znevýhodnených skupín.Cigánsky bašavel mal taký bohatý program, že Divé maky pripravili program až na dvoch pódiách! Na menšom, otvorenom „stejdži“ sa roztancovali chuťové poháriky návštevníkom pri kuchárskej show rómskej kuchyne, ktorú mali pod taktovkou manželia Bangovci.

Tanečný lektor a choreograf Lacko Cmorej, ktorý už tradične režíroval tanečnú zložku festivalu, dostal prítomných do pohybu kurzom rómskym tancov. Diváci si tiež mohli vychutnať horúcu Flamenco show, ktorú predviedla famózna Diva Libuša Bachratá.

Počas celého festivalu bolo postarané aj o najmenších! Zahrali sa pri vyrábaní čeleniek, odznakov, „tutu“ sukní, alebo si vyskúšali niektoré z atrakcií, ktoré pripravil CirkusKus. Nechýbalo maľovanie na tvár a maľovanie hennou. A kým sa detičky šantili v detskom stane, dámy sa nechali skrášliť odborníčkami z Mary Kay.

Festival podporuje aj domácich handmade predajcov. Tento rok ste si mohli zakúpiť výrobky z kože, dreva, hliny alebo krásne textilné kúsky.

Náš multižánrový festival rómskej kultúry si nenechala ujsť ani Frederika Kurtulíková, Miss Slovensko 2019. Krásku si obľúbili deti Divých makov už na týždennej Letnej akadémií, kde viedla mnohé dobrovoľnícke aktivity súvisiace so zdravým životným štýlom, v rámci ktorých s deťmi varili zdravé jedlá, cvičili, a zažili plno zábavy! Sme radi, že sa Frederika s nadšením prišla pozrieť aj na Cigánsky bašavel.

Nebojte sa, nezabudli sme! Najdôležitejšiu časť programu tvorili predsa deti z Divých makov. Ešte pred galaprogramom odohrali naše herecké talenty divadelné predstavenie „O rómskom zrkadle“ pod vedením režisérky Nadi Uherovej, ktorá vedie našich divadelníkov už okrúhlych desať rokov.

Mohlo by sa zdať, že program je už vyčerpaný, ale to najlepšie nás ešte len čakalo! Festival sa niesol v téme spájania Rómov a „nerómov“ a preto počas hlavného galaprogramu vystúpili spolu s našimi talentovanými máčikmi aj známi interpreti. Spevák Lasky z kapely Para dokonca zaspieval časť svojej piesne „Otec“ po rómsky! O zábavu sa postaral aj reper Lyrik. Mocné hlasy Doroty Nvotovej, Jany Gavačovej a Kamila Mikulčíka vzdali hold rómskej hymne Gelem gelem. Všetky hudobné čísla strážila pod taktovkou, alebo skôr sláčikom, primáška Barbora Botošová.

Galaprogram vyvrcholil „krájaním“ torty. Malé makové tortičky roznášali naše máčiky medzi návštevníkov. Záverečné minúty na pódiu patrili spontánnemu tancu a zábave:)

Timea (14), spevácky talent Divých makov sa s nami podelila o svoje dojmy: „Každým rokom je to lepšie, spolu s ostatnými deťmi sa zlepšujeme a viac si rozumieme. Tento ročník bol výnimočný, pretože bol 10. a ten, kto neprišiel môže ľutovať, lebo prišiel o super vystúpenia a hlavne o ten najlepší Bašavel. Samozrejme nič nieje stratené, pretože už teraz sa pripravujeme na rok 2020!“

Vyše 2000 návštevníkov podporilo svojou účasťou na festivale najmä talentované deti Divých makov, ktoré na sebe usilovne pracujú, a z roka na rok podávajú lepší výkon. Ďakujeme!

Foto: Dáša Šimeková