Novinky a príbehy

Láska na celý život

Ďalší splnený sen, ďalší príbeh, ktorého pokračovanie je plné šťastia a nádeje. Tento príbeh však ešte zďaleka nekončí. Je len na začiatku.

Jarko sa narodil pod šťastnou hviezdou aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Prvý pohľad by bol totiž asi takýto: Je to mladý Róm zo sociálne slabej rodiny, ktorý s mamou, otcom a 2 súrodencami býva v malom 2-izbovom byte v Seredi. Mama pracuje za minimálnu mzdu ako ošetrovateľka starších a nevládnych ľudí, otec pracuje na stavbách prevažne len sezónne. Pred rokom rodičia nevedeli ako budú môcť Jarkovi zaplatiť štúdium na Konzervatóriu v Bratislave. 

A teraz sa na to pozrime z iného uhla: Jarko je mladý, nesmierne talentovaný chlapec, ktorý má milujúcu rodinu a ktorá urobí aj nemožné, aby si splnil svoj sen- študovať hru na klarinet. Jeho mama je nesmierne šťastná, že má prácu. Nielen preto, že zarobí nejaké peniaze pre rodinu, ale aj preto, že cíti zadosťučinenie, keď ona sama môže pomôcť druhým. Oco príde z roboty vždy unavený, ale usmiaty. Je vďačný za ďalšiu fušku, čo znamená ďalšie Euro do rodinného rozpočtu.

Asi prvý medzník v možnom smerovaní jeho príbehu bolo, keď ho mama prihlásila do Divých makov. Po krátkom čase sme mu našli štedrých darcov, ktorých jeho príbeh zaujal a boli nesmierne radi, že práve oni mu umožnia študovať na konzervatóriu. A tak Jarko začal študovať a bol rád, že mu to vôbec bolo umožnené, hoci v škole trávi celé dni a domov sa každý deň vracia neskoro večer.
Bolo však jasné, že mu bude treba kúpiť nový kvalitný klarinet. Napadlo nás vytvoriť zbierku, ktorú by sme pozdieľali medzi známych. Prvý odhad bol, že s pomocou všetkých zdrojov a tak trocha aj zázraku mu do takého roka nový klarinet kúpime .

A zázrak sa teda stal! Ako prvá sa ozvala Organizácia muskulárnych dystrofikov. Vraj by Jarkovi veľmi radi venovali 541€! My sme v tej chvíli len sedeli v nemom úžase a vnímali ako slovo ľudskosť naberá iný rozmer, keď ľudia, ktorí sami potrebujú pomoc, dávajú. Nezištne. S úsmevom. Možno o mesiac na to sa ozvali z portálu ludialudom.sk , kde nám povedali, že nový telefónny operátor 4ka by tiež rád podporil Jarka. My šťastní, Jarko nadšený, jeho rodina šťastím bez seba sme začali hľadať klarinet a vedeli sme, že už sa to blíži! Okrem toho všetkého ešte aj ďalší dobrí ľudia prispievali na výzvu a bolo už len otázkou krátkeho času, kedy sa sen stane skutočnosťou.

Klarinet konečne dorazil! Voláme Jarkovi. Chce čo najskôr prísť. Odovzdávame mu balík a on, usmievajúc sa, ho pomaly otvára. Teší sa a my sa len pýtame: „Páči sa Ti? Je tam k tomu všetko? Zahraj nám..“ A on sa stále len usmieva a ticho povie: „Tak toto je láska na celý život.“ S ľahkosťou profíka ho zloží a začína na ňom hrať. „Nádhera!“ pomyslíme si. Skutočné šťastie, keď to, čo robíte nadobudne reálny, hmatateľný rozmer, viditeľné šťastie na tvári chlapca, ktorý má sen idúc mu v ústrety.