Novinky a príbehy

Cigánsky bašavel opäť menil životy

„Ďakujem, veľmi vám ďakujem, že ste ma presvedčili ísť na tento festival. Vďaka Vám som zažil úžasnú atmosféru a podporil som tieto fantastické deti“ povedal mladý muž z Čile, ktorý si vlastne pôvodne prišiel pozrieť hrad Devín, ale pri vchode sme ho presvedčili, že stojí za to vidieť Cigánsky bašavel a podporiť talentované rómske deti a mladých z Divých makov

A to bol len jeden z 2 000 nadšených návštevníkov, ktorý zistili, že umenie nielenže búra predsudky nenásilne, ale svojou krásou spája ľudí a vytvára nový uhol pohľadu. Na naše divomačie deti, rómskych umelcov, remeselníkov a vlastne všetkých Rómov. Veríme, že plno ľudí si po festivale povedalo- áno, to sú NAŠI Rómovia. Tí, čo na sebe pracujú, s úsmevom prezentujú seba a svoju kultúru a áno, sú možno vo svojom temperamente a v niektorých zvykoch iní od majority. Ale tak krásne iný. Tak, že chcete byť pri tom ako sa zabávajú, tancujú a spievajú, lebo aj vaše zábrany pri tom padajú, ostych mizne a zrazu sa pristihnete, že sa s úsmevom na tvári vlníte v kotle pred pódiom 🙂

Na tohtoročnom Bašaveli bol zabezpečený bohatý hlavný aj sprievodný program pre celé rodiny. Dospelí návštevníci mohli konečne začať so štúdiom rómčiny počas kurzu rómskeho jazyka, kde sa naučili základné frázy; vypočuť si silné príbehy našich detí- živých kníh, kde veru nejedno oko nezostalo suché; obdivovať rómskych rezbárov a šperkárov, ktorí naživo predviedli svoje umenie; či vychutnať si tradičné rómske pochúťky a výborné vínko od slovenských vinárov 🙂 Deti mali možnosť zajazdiť si na poníkoch, maľovať na kamienky, či len tak sa hrať v rozprávkovom detskom kútiku. Okrem toho všetkého bolo dispozícii maľovanie na tvár, maľovanie hennou na telo, veľa predajcov ponúkajúcich všakovaké nádherné ručne i neručne tvorené výrobky a mnoho iného. Krásneho.

Večer postupne naberal na obrátkach vystúpením Gypsy Nicol, Hollósy band, fenomenálnym Parno Graszt a napokon galaprogramom detí a mladých z Divých makov. Človek, ktorý nepozná Divé maky by mal možno očakávanie malé- „veď sú to len deti. Určite zahrajú pekne, ale …“ Žiadne ale však v ten deň neplatilo. Nejeden návštevník bol v údive čo tie „deti“ dokážu. Primáš skupiny Filip je len 1.rok na konzervatóriu a jeho technika je aj podľa Barborky Botošovej perfektná; Stanko, ktorý hrá na klavíri len 3 roky hral lepšie ako väčšina absolventov ZUŠ; krásna Kristínka zaspievala Je t’aime tak, že mnohí mali zimomriavky… a to je len nepatrný kúsok hudobnej časti. Návštevníci mali možnosť zažiť tiež pravé rómske divadlo, ktorého ohlasy boli úžasné; vychutnať si maľby a kresby nášho talentovaného výtvarníka Miša a zažiť parádne vystúpenie našich tanečníkov aj za hudobného doprovodu „kolegov hudobníkov“.

Hlavnou myšlienkou Cigánskeho bašavelu je spájať ľudí a ukázať širokej verejnosti čo všetko naše deti a mladí vďaka podpore úžasných darcov a fanúšikov dokážu. A nehovoríme tu len o finančnej podpore, ale aj o podpore v podobe potlesku, uznania, každého jedného pozitívneho komentáru na Facebooku, ktorý vraví: „držíme vám palce“, „veríme, že to dokážete“. Každé jedno „páči sa mi to“, každé jedno euro, každý jeden človek, ktorý vidí, že Rómovia makajú na svojom talente a aj budú makať, len treba mať otvorenú myseľ a nezatvárať pred týmto „problémom“ dvere. A oči. A srdcia.

Práve vďaka našim darcom a  podporovateľom môžeme každý rok zorganizovať Letnú akadémiu, tábor, kde deti pracujú na svojich talentoch a osobnostiach. Môžeme tiež organizovať malé výlety, školiť našich mentorov (ktorí sú druhými rodičmi našich Máčikov), vysporiadať sa s nečakanými výdavkami a ťažkými životnými situáciami našich detí, ktoré, bohužiaľ, sem-tam nastanú. Cigánsky bašavel predstavuje aj naše ďakujem za to všetko, čo pre nás robíte, za to, že nás sledujete a podporujete.