Absolventi

Pavol Kuruc

PAĽOV PRÍBEH

Paľo má 19 rokov a jeho život poznačil zápas rodičov o finančné prežitie. Otec sa všemožne snaží nachádzať si rôzne práce na stavbách, ale je to iba príležitostný zárobok. Mama, rovnako aj jeho sestra, sú nezamestnané. Talentovaný študent Konzervatória v Bratislave, ktorý vyniká v hre na husliach, napriek ťažkým podmienkam preukazuje veľké nasadenie a obdivuhodnú zaujatosť hudbou. Svojím zápalom presvedčil nielen mentorku, ale získal si i dôveru svojho pedagóga huslí pána profesora Gyöposa. V poslednej dobe sa ho ujal aj pán Michalica, ktorý mu pomáha so všetkým potrebným, aby hranie úspešne zvládal. „Milujem hru na husliach a som vďačný za vynikajúcich pedagógov, ktorí mi pomáhajú neustále sa zlepšovať,” rozplýva sa odhodlaný Paľko.

Bojuje na dvoch frontoch

Kým s hudobným nástrojom v rukách Paľo exceluje, na hodinách anglického a slovenského jazyka doslova bojuje o prežitie. Aj keď sa snaží, nedokáže zvládať objem naň kladených nárokov, hovorí jeho mentorka. Na to, aby sa niečo naučil, musí vyvinúť oveľa väčšie úsilie než iní. Mladík býva na internáte, kde má vhodné podmienky na štúdium, ale nemá možnosť tu zostávať počas víkendov. Doma je čisto, no vlhko a chladno. „Musím neustále dávať opravovať a zlepovať husle, ktoré následkom vlhka trpia,“ vysvetľuje nadaný huslista. Starý dom si popri dani na milovanom nástroji vyžiadal aj zhoršujúci sa Paľkov zdravotný stav.

Odhodlaný zbaviť sa neľahkých bremien

Paľo je tichý a veľmi milý chlapec, ktorému osud nadelil až príliš veľké bremeno, ktoré niekedy nie je schopný uniesť. V neľahkom boji o svoj talent ho však postretlo šťastie. Spriaznencom je mu veľmi dobrý darca, ktorý si ho nesmierne obľúbil a je mu veľkou oporou. „Verím, že raz sa všetko na dobré obráti a budem môcť len hrať,” nádeja sa šikovný konzervatorista. Učitelia i mentorka tiež veria, že v živote ťažko skúšaného, no húževnatého mladého muža príde zmena a Paľko sa zocelí natoľko, aby toho v živote veľa dokázal.