Absolventi

Jana Goroľová

JANKIN PRÍBEH

Janka patrí medzi tie deti, ktorým stretnutie s Divými makmi doslova prevrátilo život hore nohami. „Bez nich by som sa len tak pofľakovala po dedine a nestarala by som sa až tak o svoje známky v škole. Ani celkovo by ma nezaujímalo vzdelanie, lebo by som nemala také možnosti, aké mám teraz,“ načrtlo dievča zmenu, ktorú jej štipendijný program vniesol do života. Príležitosť, ku ktorej jej dopomohla pani riaditeľka jej základnej školy, plánuje pre seba a svoju budúcnosť využiť naplno. „Prostredie, v ktorom žijem, je celkom dobré, ale viem, že sa dá žiť lepšie a preto sa chcem snažiť,“ zamýšľa sa žiačka základnej školy, ktorá vyniká výtvarným talentom.

Najradšej má rodičov

Mladá výtvarníčka žije v domácnosti s rodičmi a podchvíľou aj so staršou sestrou a jej manželom. Tí totiž ešte nemajú vlastné bývanie, preto im rodičia za svojim domom s pomocou susedov a blízkej rodiny stavajú vlastný príbytok. Jediné, čo narúša usporiadané rodinné vzťahy, sú problémy s prácou. Po dlhom období bez zamestnania sa však Jankiným rodičom aspoň od novembra do marca podarilo zamestnať na vládou podporovaných prácach na protipovodňových opatreniach. Rodičia ochotne spolupracujú aj s mentorom, ktorému vždy poskytujú dostatok informácií. Janka poctivo rozvíja svoj talent v Základnej umeleckej škole vo Vranove nad Topľou, kam chodí na výtvarné hodiny. Okrem toho rada hrá hádzanú a volejbal. Popri koníčkoch pomáha svojej mame v domácnosti. „Mám rada svojich rodičov a kamarátky,“ úprimne priznalo dievča, ktoré sa vie tešiť aj z maličkostí ako úsmev či malá čokoláda.

Sen o rovnocennosti

Naopak, nahnevať ju dokáže nespravodlivosť a rasizmus. „Môj ideálny svet by vyzeral asi tak, že každý jeden človek, či biely a či čierny, by si bol rovnocenný. A my by sme mohli dostať takú istú prácu ako iní a rovnako za ňu zaplatené! Nikto by medzi sebou nerobil rozdiely a jeden druhému by sme pomáhali,“ zasnívala sa mladá umelkyňa, ktorá si praje mať dobrú kariéru a aby celá jej rodina bola zdravá a šťastná. „A tiež aby sme mali viac peňazí. Chcela by som raz ísť s rodinou na dovolenku k moru,“ dodala Janka. Ďalšie plány sa týkajú jej štúdia. „Rada by som išla študovať grafiku do Košíc, lebo ma to veľmi baví,“ skonštatovalo dievča, ktoré to považuje za prvý krok k dobrej práci.