Absolventi

Ján Deme

 

Ako by mal vyzerať ideálny svet? Menej predsudkov a nenávisti a vyrovnanejšia životná úroveň.

JANKOV PRÍBEH

Janko je tichý, skromný a na prvý pohľad nenápadný chlapec. Už vo svojich 16-tich rokoch vedel, čo chce v živote robiť – jedného dňa bude lekárom. Janko bol dlhé roky aj výraznou oporou folklórnemu súboru „Klenovská muzička“, s ktorým získal množstvo ocenení. V minulosti ho Divé maky podporovali v hre na klavír a cimbal. Dnes je to študijný talent, keďže dostať sa na medicínu bolo Jankovou prioritou. Veľmi dobre vie, že medicína je náročné štúdium, preto sa učeniu venuje svedomito. Štúdium ho veľmi baví, pretože sa venuje len predmetom, ktoré ho skutočne zaujímajú. Už má úspešne za sebou zápočty z biológie, anatómie, latinčiny a histológie . Povinná pitva ľudského tela bola preňho veľmi silný zážitok, no napriek tomu sa jeho túžba stať sa lekárom len utvrdila. Aj keď nie je ešte presne rozhodnutý akej špecializácii by sa chcel v budúcnosti ako lekár venovať, verí, že mu to pomôže zistiť šesťročné štúdium medicíny. Najviac ho však láka chirurgia a kardiológia.

Rodičia ho podporujú

Janko žije vo veľmi usporiadanej rodine, v skromných pomeroch v Klenovci, v okrese Rimavská Sobota. Domácnosť je veľmi príkladná vo výchove, motivácii, čistote. Vzájomné vzťahy sú veľmi dobré. Jankova mama pracuje ako asistentka v materskej škôlke v Klenovci. Otec externe vyštudoval sociálnu prácu na VŠ, kde získal bakalársky titul. Toto snaženie mu pomohlo nájsť si po niekoľkých rokoch opäť zamestnanie. Pracuje ako terénny sociálny pracovník. Jankovi rodičia sú naozaj podporou v jeho rozvoji a veľmi dobre si uvedomujú, že bez podpory Divých makov, by sa Janko nemohol pripravovať a následne aj študovať na VŠ.

Chce pomáhať druhým

Janko nelieta v oblakoch. Jeho snom je doštudovať medicínu, úspešne sa zamestnať a chce mať taký život, aby s ním bol spokojný. Momentálne ho to najviac ťahá do zahraničia. Chce sa totiž zlepšiť v angličtine. Dúfa, že v budúcnosti sa mu podarí zamestnať sa ako doktor, podľa možností v zahraničí. Talentovaný mládenec nemyslí len na seba. „Chcem svojej rodine pomáhať finančne, hlavne v budúcnosti. Taktiež chcem pomáhať aj ďalším talentovaným členom v rodine k štúdiu na vysokej škole, aby dostali aj oni možnosť ako som mal ja,“ hovorí Janko.