Charitatívna aukcia 12.9.2023Novinky a príbehy

Pripravení pomáhať

Mali ste niekedy pocit, že neviete, kam patríte? Že žijete v dvoch svetoch a vy ste zaseknutí v oboch snažiac sa zistiť, kto vlastne ste? Že sa stotožňujete s obidvoma, ale zároveň so žiadnym z nich? Nuž, niektoré rómske adoptované deti z detských domov áno.

Tento víkend sme mali možnosť zúčastniť sa spolu s mladými z nášho programu Divých makov, skvelého tréningu dobrovoľných laických poradcov, ktorý sa uskutočnil v Bratislave v Penzióne Helios. Naši Mladí lídri mali znovu možnosť sa vo svojich schopnostiach laických poradcov posunúť vpred a vďaka svojej usilovnej práci a skvelej lektorke Janette Mazíniovej Motlovej mnohí z nich aj úspešne absolvovali záverečné skúšky.

Projekt laických poradcov vznikol na základe toho, že rómske deti sa v nerómskom prostredí často stretávajú s nepochopením a s potláčaním svojho rómskeho ja. Niekedy ich rómsku identitu nevedomky potláča aj okolie, pre ktoré nie je vždy ľahké nájsť ľudí, ktorí by vedeli v istých situáciách poradiť. Aj preto nezisková organizácia Od emócií k poznaniu – Eduma v spolupráci s našou organizáciou Divé maky prišla s projektom, vďaka ktorému môžeme spoločne pomôcť adoptívnym a profesionálnym rodinám a ich rómskym deťom.

Práca laických poradcov je veľmi zmysluplná a pomáha mnohým rodinám, čo vidieť aj na základe reakcie jednej z mamičiek, ktorá nám poslala referenciu na web: „Mala som možnosť stráviť pár dní s mladými poradcami na víkendovom pobyte. Sú to zrelí, sebavedomí ľudia s veľkým srdcom. Ich ochota pomáhať ma dojíma a dáva nádej, že mladí ľudia vedia aj dávať a nielen brať. Pre našu dcéru sa vďaka nim otvoril nový svet, v ktorom môže byť Rómstvo aj pekné, veselé a bláznivé a nemusí byť len o ťažobe. Odrazu sa naša adoptívna dcéra veľmi rada pochválila medzi svojimi spolužiakmi, prvákmi, že okrem anglického jazyka vie aj trochu rómsky jazyk a že má veľkú rómsku kamošku, ktorá má náhodou rovnaké meno ako ona. Ďakujeme Edume, Janette a všetkým dobrovoľným poradcom za úžasný emotívny víkend, ktorý bol snáď len začiatkom!“