Absolventi

Tomáš Maté

„Ideálny svet je, keď je každý rovnocenný, nie sú rasové útoky a rozdiely. Ľudia žijú v pokoji a v láske.“

TOMÁŠOV PRÍBEH

Tomáš hrá futbal od svojich štyroch rokov. V súčasnosti navštevuje športový klub Tempus v Rimavskej Sobote, kde trénuje každý deň. Ako brankár už získal viacero ocenení, najviac je hrdý na titul Najlepší brankár v kategórii Ročník ’96. Minulý rok úspešne ukončil štúdium na základnej škole. Hlásil sa na športové gymnázium do Žiliny, kde však pre nízky záujem neotvorili jeho triedu. Preto sa rozhodol, že nastúpi na druhú školu, na ktorú sa hlásil. V Podbrezovej sa však počas letného sústredenia stretol s neznášanlivosťou a rasistickými útokmi, tak sa spolu s rodičmi nakoniec rozhodli opäť zmeniť školu. Od septembra nastúpil na elektrotechnickú školu, kde navštevuje športovú triedu.

Ide za úspechom

„Mojím snom je stať sa profesionálnym futbalistom – brankárom a hrať v prvej lige,“ hovorí malý-veľký futbalista o svojich plánoch. Tomáš je veľmi snaživý, húževnatý chalan. Je plný energie a stále sa snaží, aby jeho výkon bol stopercentný. Tomáško je veľmi rozumný a vie si vážiť to, čo mu program Divých makov ponúka.

Zlá situácia, ktorú si neuvedomuje

Tomáš žije s rodičmi iba zo sociálnych dávok, ktoré nestačia na pokrytie všetkých výdavkov a už vôbec nie na pokrytie jeho športu. Do programu ho prihlásil tútor Divých makov, ktorý si všimol jeho talent. Chlapec si vie vážiť to, čo mu program ponúka. Uvedomuje si, že bez tejto pomoci by mu rodičia nevedeli splniť jeho sny. „Tomáš svoje okolie vníma ešte detskými očami. Pociťuje iba to, že v jeho okolí je veľká nezamestnanosť, z čoho vyplýva chudoba. Vie preto oceniť napríklad aj športové oblečenie, ktoré mu poskytne program Divých makov,“ hovorí o malom športovcovi jeho tútor.

Myslí na rodinu

„Chcem sa stať slávnym brankárom a zarobiť si toľko peňazí, aby som vedel pomôcť aj mojim rodičom,“ praje si talentovaný futbalista. „Chcem spoznať iné krajiny sveta,“ dodáva.