Umeleckí lektori a pedagógovia

 

408115_4462139685688_2096691021_nNaďa Uherová

Mňa to divadlo bavilo tuším odjakživa. Najprv v rodnom meste v Bojniciach a v Prievidzi. Neskôr, tak ozajstnejšie, popri štúdiu na gympli – „Vazke“ v Bratislave, keď som začala chodiť do SZUŠ Ludus. V roku 2007 ma prijali na VŠMU do ročníka prof. J. Uličianskeho na bábkarskú réžiu a dramaturgiu. Dvakrát som sa zúčastnila medzinárodnej letnej akadémie A. P. Čechova v Taliansku v Benátkach a semináru pre režisérov v Berlíne u prof. J. Alchitza (Akt- zent, EATC). Tvorivý mesiac jesennej akadémie som strávila aj vo Viedni, v divadle Niky Brettschneider.

V roku 2009 sa definitívne prejavili aj moje skryté osminové rómske korene a osud ma zavial medzi Divé maky. Odvtedy s potešením učím svoje decká a oni učia zas mňa. Väčšinou režírujem ale som aj dramaturg. Minulý rok som robila dramaturgiu „4. Medzinárodného festivalu bratov Grimmovcov“ v Bratislavskom bábkovom divadle. Rada chodím na prechádzky, strieľam z luku, čítam knižky a ešte mám rada biele víno a dobrý tabak.

 

Aviary Photo_130863603147586724

Mgr. art. Barbora Botošová

Barbora Botošová pochádza z hudobníckej rodiny. Jej otec je Eugen Botoš, umelecký vedúci Violin orchestra Bratislava a jej starý otec je legendárny Ján Berky Mrenica st. Práve on ju odmalička viedol k hudbe, a k láske k husliam. Svoje prvé husle dostala už ako dvojročná a do hudobnej školy začala chodiť ako sedemročná. Zúčastnila sa rôznych celoslovenských súťaží, kde sa umiestnila v zlatom pásme. Na súťaži „Prešporský paganini“ získala v rámci svojej kategórie prvé miesto. V roku 2002 sa stala mimoriadnou študentkou konzervatória, kde bola následne v roku 2003 prijatá do prvého ročníka triedy Prof. Petra Michalicu. Počas štúdia na konzervatóriu absolvovala päť rokov po sebe husľové kurzy v Českej republike u prof. Jindřiecha Pazderu. V roku 2007 bola prijatá na VŠMU a v tomto roku úspešne zložila štátnu skúšku a získala titul Mgr. art.

Počas štúdia na vysokej škole sa Barbora rozhodla splniť si svoj sen, a to založiť zoskupenie, na čele ktorého stojí ona podľa vzoru legendárnej Cinky panny. V roku 2008 tak vzniklo zoskupenie Bohémiens, ktoré bolo zložené z mladých študovaných hudobníkov pochádzajúcich z celého Slovenska. Mladí „bohémovia“ sa svojou hudbou snažili prepojiť rôzne štýly, pričom východisko tvorí rómska hudba obohatená o balkánske a rumunské rytmy, prvky jazzu a etno hudby. Teleso sa zúčastnilo rôznych medzinárodných festivalov, koncertov a svojou energiou strhlo nie jedno publikum.

V súčasnosti Barbora vystupuje predovšetkým v zoskupení Gypsy Queen Project. Na pomoc si zavolala európsky objav v štýle world music – poľskú speváčku Agátu Siemaszko.

Barbora spolupracuje s organizáciou Divé maky od roku 2010. Práca s deťmi ju veľmi napĺňa, nakoľko ju vníma aj z pohľadu spolupatričnosti a je šťastná, že môže aspoň kúskom práce prispieť k napĺňaniu myšlienky Divých makov, ako aj k tvorbe programu koncertných vystúpení detí z Divých makov.