Novinky a príbehy

Divé maky vo svete: Dominika Csizmárová

Pred takmer deviatimi rokmi sme do programu Divé maky prijali 12ročnú Dominika Csizmárová ako študijný talent. Dominika bola síce tiché a hanblivé dievčatko, ale zato veľmi ambiciózna a vždy vedela kam chce smerovať. Po základnej škole Dominika úspešne ukončila anglické bilingválne gymnázium v Banskej Bystrici a vedela, že jej najväčšia túžba je ísť študovať do zahraničia.🤩 Tento sen sa jej splnil a dnes je už tretiačkou na University of Essex v Anglicku.🇬🇧 Keď som sa Domči pýtala ako jej Divé maky pomohli v ceste za jej snom tak popri finančnej pomoci a mentoringu najviac vyzdvihla projekt Mladí rómski lídri v ktorom bola aktívne zapojená niekoľko rokov a ktorý jej podľa jej slov dodal najviac odvahy, motivácie a chuti na sebe pracovať.
Odchod do Anglicka nebol pre Dominiku ľahký. Nikdy nebola z domu dlhšie ako na pár dní a odrazu ju čakal samostatný život v inej krajine, na internáte, odkázaná len na seba. „Aj som si veru poplakala. Bála som sa ako to zvládnem a čo ma všetko čaká. Po príchode do Anglicka som sa prvé dni cítila úplne stratená. Univerzita je obrovská, nevedela som kam mam ísť, čo robiť. Našťastie sme tam boli zo Slovenska viacerí a to mi pomohlo nabrať istotu. Po pár dňoch už šlo všetko ľahšie.“ hovorí Dominika.
Dominika tento rok končí bakalárske štúdium v odbore Politické vedy a ľudské práva. Rada by v tejto téme pokračovala v magisterskom štúdiu na Univerzite v Paríži.🎓 Už teraz jej držíme palce a veríme, že sa jej vďaka svojej snahe a vytrvalosti splní aj tento sen. A čo by chcela Dominika odkázať ostatným deckám a mladým?: „Štúdium v zahraničí je ideálna cesta ako spoznať sám seba. Odrazu nájdeš vnútornú silu o ktorej si ani nevedel že ju máš, rozšíriš si obzory a zistíš, že svet môže fungovať aj inak ako si zvyknutý a po návrate domov môžeš tú pozitívnu zmenu šíriť aj ty.“😍