Novinky a príbehy

Divé maky vlastnými slovami – Alex

Ja som Alex Grlák, mám 12 rokov, bývam v Jelšave (okres Revúca) a hrám na husle. Chodím do siedmeho ročníka, školu mám priamo v meste. Bývam tak na rozmedzí dvoch svetov, ale chodím do čisto rómskej triedy.

Aký svoj talent rozvíjaš v rámci Divých makov?

Chodím na ZUŠku, konkrétne do Revúcej. Mám za sebou aj absolventské skúšky a teraz som nastúpil do šiesteho ročníka. Hrám najmä na husle, ale občas, keď prídem skôr a čakám na svoju hodinu, zoberú ma aj na gitaru. 😀 Ale tiež toho mám viac, hrám aj na všelijaké vedľajšie nástroje.

K hudbe ťa viedla rodina?

Áno, my sme celá rodina taká, že hráme na nástroje, odmalička som sa s tým stretával. Na husle ma prihlásili starí rodičia, ale aj mňa to už v tej dobe zaujímalo a chcel som sa naučiť na niečo hrať.

Zúčastňuješ sa aj nejakých hudobných súťaží, vystúpení atď.?

Chodíme zo školy, hráme ľudovú hudbu. Naša kapela sa volá Pajtáši. Ale ja hrám aj s rodinou. V budúcnosti by som sa chcel venovať hlavne hudbe a stať sa pravým hudobníkom. Po základnej by som chcel ísť na konzervatórium a rozvíjať sa v tom, čo ma najviac baví, čiže saxofón a husle.

Ako si sa dozvedel, resp. dostal do Divých makov?

Ja som sa dozvedel o Divých makoch v roku 2021. Zaujali ma najmä vďaka hudbe na ich YouTube kanáli, čo asi nie je veľmi prekvapivé. (https://www.youtube.com/c/DiveMaky) Poprosil som mamu, aby ma tam prihlásila. A tak som tu. Tento rok som po prvýkrát aj na Letnej akadémii a veľmi ma to baví.

Lektori, ktorých tu máme, sú výborní muzikanti. Sme radi, že nás naučili nejaké nové pesničky, je to pre mňa niečo nové a zaujímavé. Nič by som na Letnej akadémii nemenil. 🙂

Máš vlastného mentora?

Zatiaľ nie. Aj keď nemám mentora, v hudbe a v škole ma veľmi podporuje moja rodina. Moja sestra zase spieva. Do toho sa ja nemiešam. 😀 Ale podporujeme sa všetci navzájom aj medzi súrodencami.

Baví ťa aj škola?

Trošku.

Máš nejaký obľúbený predmet?

Hudobnú. 😀 Ja som mal tento rok také priemerné známky. Ale do budúcnosti sa určite viac posnažím. 😀

Čo sa ti najviac páči na tom, že si v Divých makoch? Nájde sa niečo, čo by si rád zmenil?

V budúcnosti by nás sem mohli prísť navštíviť nejakí ďalší hudobníci. Napríklad Roman Janoška. Ale mne bude úplne stačiť, keď budeme viac nacvičovať. Rád sa naučím nejaké ďalšie pesničky.

Odkázal by si niečo deťom, ktoré zvažujú, že sa prihlásia do Divých makov, ale možno majú strach po prvýkrát prísť na Letnú akadémiu?

Že nech prídu, nech sa neboja. Je to tu super. Ja som sa nebál ničoho. 😀