Novinky a príbehy

Divé maky u pani prezidentky Zuzany Čaputovej

Pri príležitosti Dňa Rómov pozvala pani prezidentka Zuzana Čaputová piatich našich štipendistov s doprovodom z Divých makov do prezidentského paláca na rozhovor. Pozvanie bolo pre nás veľkou cťou a prijemný rozhovor s pani prezidentkou veľkým potešením.

Pani prezidentka sa zaujímala o životné príbehy našich štipendistov, o to kde študujú, kde čerpajú motiváciu ale aj o ich skúsenostich s diskrimináciou a podceňovaním.

„Veľmi si cením, že sa pani prezidentka zaujímala o naše životné príbehy, študijné cesty, aké máme plány do budúcnosti, ale aj o to, či a ako sme zažívali my ako Rómovia a Rómky diskrimináciu. Rovnako veľmi ľudsky načúvala tomu, čo nás trápi v rámci diania v našej spoločnosti, krajine.  Pani prezidentka nám vyjadrila, že vie, že musíme čeliť rôznym náročným situáciám, že to máme ťažšie na ceste za vzdelaním ako deti z majority, a prejavila úctu a obdiv voči nám, že aj napriek tomu sa vzdelávame, stávame sa profesionálmi v našich odboroch a sme príkladom a inšpiráciou  pre ostatných. 

Potrebu podpory inkluzívneho vzdelávania som pred pani prezidentkou vyslovila ako nádej na riešenie  zlepšovania vo vzdelávaní rómskych detí,“ hovorí absolventka štipendijného programu Divé maky a koordinátorka absolventského programu pre Divé maky, Janka Zacharová. 

„Vážim si ju tiež za to, že sa počas celého mandátu venovala Rómom, zaujímala sa a hájila naše práva, uctievala naše sviatky, zúčastnila sa pietnych spomienok a na deň Rómov si pozvala nás, študentov, že nás vníma ako veľký prínos do spoločnosti a oceňuje naše úspechy. Jej vyjadrenia sú vždy ľudské, múdre a trefné. Som poctená, že som sa mohla porozprávať s pani prezidentkou,“ dodala Janka.

Na záver stretnutia pani prezidentka ocenila snahu našich štipendistov aj prácu nášho združenia Divé maky a zanechala v mladých obrovskú motiváciu a odhodlanie pracovať na sebe ešte viac.