Deti

Nikolas Mucha

Vek: 18 Talent: tanečný Štipendium: 1 127

Volám sa Nikolas Mucha, pochádzam z malej osady Čičava a mojím snom je rozvíjať môj tanečný a hudobný talent. 

Študujem na strednej odbornej škole Alexandra Dubčeka vo Vranove nad Topľou, odbor potravinárska výroba. Končím 1. ročník a učím sa najmä praktické zručnosti ohľadom varenia a výroby potravín. Škola sa mi páči, mám dobré výsledky a rýchlo sa učím, najviac ma baví varenie. 

Mám veľkú rodinu, 5 súrodencov, traja starší súrodenci už majú vlastné rodiny, bývajú hneď v susedstve a sú stále u nás doma 😊. Pre mojich rodičov je ťažké financovať potreby a záľuby každého člena rodiny. Moja mama nepracuje, lebo sa musí doma starať o svoju sestru, moju tetu, ktorá je imobilná, otec si nedávno našiel prácu. V Divých makoch je už dlhšie aj môj brat Daniel, ktorému sa  vďaka podpore veľmi darí a študuje na medzinárodnej škole LEAF Academy v Bratislave. Už dlhšie som plánoval, že sa tiež prihlásim, ale nemal som odvahu a nemyslel som si, že som dosť zrelý, ale môj učiteľ tanca a rodina ma podporili, aby som to skúsil. 

Už 4 roky pôsobím v tanečnom súbore, volá sa Čiriklore. Tancujeme pod vedením Dušana Plichtu, bývalého sólistu z Lúčnice a vypracoval som sa až na jeho tanečného asistenta 😊. Počas rokov, čo som v súbore, sme boli pozvaní na rôzne vystúpenia, napríklad k pápežovi do Košíc, do Bratislavy pri stretnutí biskupov alebo do rôznych škôl. Tancujeme hlavne folklórne rómske tance, ale aj moderné. Veľmi sa mi v súbore páči. Jeden z mojich snov je viesť môj vlastný súbor, lebo rád pracujem s deťmi a tanec ma veľmi baví. Chcel by som rozvíjať rómske folklórne tance a ukazovať našu rómsku kultúru po celom svete. Okrem tanca sa venujem aj divadlu a hrám na gitare a basgitare. 

Štipendium potrebujem hlavne na cestovné do školy, ale aj na vystúpenia, na varenie do školy, lebo každý deň si z nakúpených potravín sami v škole varíme obed.