Deti

Nikolas Bučko

Vek: 15 Talent: Hra na akordeón Štipendium: 1 045 €

Nikolas Bučko pochádza z malej osady pri Môlči neďaleko Banskej Bystrice, z rodiny otca – hudobníka. Nikolas má štyroch súrodencov, najstaršia sestra a brat majú už svoje vlastné rodiny. Jeho otec ani mama nie sú zamestnaní, obaja majú vážnejšie zdravotné problémy.

Nikolaska k hudbe viedol odmalička jeho otec – amatérsky hudobník, ktorý ho naučil len podľa sluchu hrať na akordeóne rôzne piesne v rodinnom hudobnom zoskupení. Svoje prvé hudobné kroky Nikolas absolvoval na menšej harmonike, v súčasnosti hrá už na nástroji pre dospelého hráča, avšak akordeón si len požičiava. Nikolas veľmi túži po vlastnom nástroji ako aj po hudobnom vzdelaní. Zatiaľ hráva len doma a nikdy nechodil na umeleckú školu. Nikolas má veľký hudobný talent, na akýkoľvek pokrok v jeho rozvíjaní je však potrebný vlastný akordeón, na ktorý rodina nemá finančné prostriedky.

Nikolas navštevuje základnú školu v Banskej Bystrici, je v 6. ročníku. Bohužiaľ, počas dlhého pandemického obdobia vôbec nemal školu, keďže sa prešlo na online vyučovanie a rodina nemá internet, ani notebook, tablet či počítač. Vzdelávanie počas rokov 2020 a 2021 prebiehalo len prostredníctvom odovzdávaných pracovných listov :/, preto Nikolas musel opakovať ročníky. Nikolas potrebuje štipendium hlavne na kúpu vlastného akordeónu, umeleckú školu, cestovné a tútoring – doučovanie.