Deti

Michal Jarka

Vek: 20 Talent: rezbárstvo a propagačná grafika Štipendium: 880 €

Zbožňujem prácu s drevom! Už desať rokov sa naplno realizujem v umeleckej rezbárskej dielni v ČičaveNajradšej tvorím masívne drevené sochy a plastiky, predovšetkým anjelov. Taktiež ma však baví rezba reliéfov.

Som hrdý na to, že moje práce sa dostali do všetkých kútov Slovenska ale aj sveta. Jeden drevený anjel z našej dielne „odletel“ do ďalekého Vatikánu, jeden stráži slovenskú futbalovú reprezentáciu, a stovky ďalších anjelov a drevených sŕdc strážia tých, ktorí ochranu potrebujú. Som veľmi rád, že o mojom životnom príbehu a rezbárskej vášni som mohol porozprávať ako hosť Adely Banášovej v talkshow Trochu inak.

Rezbárstvu venujem takmer celý svoj voľný čas, ale baví ma aj divadlo – pôsobím v divadelnom súbore v Centre voľného času v Čičave. Čo sa týka štúdia v škole, patrím medzi najlepších žiakov v triede.  Aktuálne študujem propagačnú grafiku na SOŠ vo Vranove nad Topľou. Pedagógovia vo mne vraj vidia veľký talent a odhodlanie, húževnatosť, pracovitosť a usilovnosť. Rád čítam knihy, čím sa vymykám spomedzi svojich rovesníkov, ktorí o literatúru príliš nejavia záujem.

Som mimoriadne vďačný za podporu darcu prostredníctvom Divých makov. Zabezpečili mi dláta a všetky potrebné pomôcky na rezbu, tiež ma podporujú v rozvoji môjho vzdelania. Žijem v malom dvojizbovom domčeku v osade spolu s rodičmi a dvoma mladšími sestrami. Moji rodičia síce pochádzajú z veľmi skromných pomerov, ale sú veľmi snaživí, a podporujú ma v štúdiu najlepšie, ako sa len dá. Aj môj otec a starý otec spolu so mnou navštevujú umeleckú rezbársku dielňu, a majú k drevu rovnako pozitívny vzťah, ako ja.