Deti

Jozef Dužda

Vek: 14 Talent: hra na saxofón Štipendium: 1 309 

Som Jožko Dužda a žije v malej dedine Švedlár na východnom Slovensku. Spolu s mamou, nevlastným otcom, bratom a sestrou bývame v jednoizbovom nájomnom byte.

Ľudia o mne hovoria, že som šikovný a talentovaný chlapec. Chodím na Základnú školu vo Švedlári. Keď som mal 7 rokov, dedko mi kúpil saxofón. Vtedy som začal hrať a aj naďalej ma to veľmi baví. Každý deň hrám a cvičím.😊 Dva roky som navštevoval Základnú umeleckú školu v Gelnici, neskôr som prestúpil na Základnú umeleckú školu v Prakovciach. Príjmom rodiny je opatrovateľský a rodičovský príspevok mamy, nevlastný otec je momentálne nezamestnaný. Môj starší brat trpí detskou mozgovou obrnou. Mama sa oňho musí starať 24 hodín denne a musí s ním často chodiť na vyšetrenia alebo rehabilitácie, ktoré zaťažujú rodinný rozpočet. Aj napriek ťažkému osudu rodiny ma rodičia vedú k vzdelaniu a podporujú aj môj talent v hre na saxofón.

Potreboval by som podporu na rozvoj talentu, ako aj vzdelania. Chcel by som pomôcť odľahčiť rozpočet rodiny. Môj sen je študovať na konzervatóriu a mať vlastnú kapelu, s ktorou by som mohol vystupovať.