Deti

Jozef Dužda

Vek: 13 Talent: hra na saxofón Štipendium: 1 309 

Jožko Dužda, žije v malej dedine Švedlár na východnom Slovensku. Spolu s mamou, nevlastným otcom, bratom a sestrou bývajú v jednoizbovom nájomnom byte.

Jožko je šikovný a talentovaný chlapec. Chodí na Základnú školu vo Švedlári. Keď mal 7 rokov, dedko mu kúpil saxofón a odvtedy ho to chytilo a naďalej veľmi baví. Každý deň hrá a cvičí 😊. Dva roky navštevoval Základnú umeleckú školu v Gelnici, neskôr prestúpil na Základnú umeleckú školu v Prakovciach. Príjmom rodiny je opatrovateľský a rodičovský príspevok mamy, nevlastný otec je momentálne nezamestnaný. Jožkov starší brat trpí detskou mozgovou obrnou. Mama sa oňho musí starať 24 hodín denne a musí s ním často chodiť na vyšetrenia alebo rehabilitácie, ktoré zaťažujú rodinný rozpočet. I napriek ťažkému osudu rodiny, rodičia ho vedú k zodpovednému prístupu k vzdelaniu a podporujú aj jeho talent v hre na saxofón.

Jožko by potreboval podporu na rozvoj svojho talentu ako aj vzdelania, chcel by pomôcť a odľahčiť rozpočet rodiny v ich ťažkej životnej situácii. Jeho sen je študovať na konzervatóriu a mať vlastnú kapelu, s ktorou by mohol vystupovať.