Deti

Agáta Berková

Vek: 13 Talent: študijný, šach Štipendium: 1 460 

Agátka je všestranne nadané dievča, najvýraznejšie však vyniká v šachu. Hrá ho súťažne od svojich 6 rokov a je najvýraznejším talentom rómskeho šachového družstva Hrochotskí jazdci. Agátku vychováva jej otec, ktorý je zároveň aj jej trénerom. Ich spoločná práca priniesla Agátke množstvo úspechov: ako 8 ročná sa stala víťazkou semifinále GPX SR v rapid šachu, v rámci Majstrovstiev EU skončila na 5. mieste. V šachu tiež porazila splnomocnenca pre rómske komunity Ábela Ravasza, a remízovala s medzinárodným majstrom Kanady 2016, Tomášom Krňanom. Agátka bola v roku 2018 prvým dievčaťom v rámci EU v prvej päťke s najvyšším ELO v chlapčenskej kategórii a zároveň na prvom mieste v dievčenskej kategórii do 10 rokov. Pravidelne hrá súťažné zápasy dospelých v 5. a 4. lige, pričom v minulom roku bola najmladšou kapitánkou.

V škole má výborný prospech, zapája sa do triednych a medzinárodných matematických a vedomostných súťaží. Pani učiteľka ju považuje za priateľskú, dobrosrdečnú, prajnú a mimoriadne aktívnu žiačku. Vo voľných chvíľach si Agátka rada zahrá futbal. V budúcnosti by sa chcela stať rozvodovou právničkou alebo vedkyňou, ktorá objaví liek pre svojich dvoch bratov, autistov.

Agátka vie, že venovať sa šachu nie je lacnou záležitosťou. Pre ich skromný rodinný rozpočet ktorý zahŕňa aj starostlivosť o autistických bratov, je enormná finančná záťaž súťažná hra v šachu a s tým spojené cestovanie. Agátka by finančné prostriedky darcu chcela využiť predovšetkým na zlepšenie tréningových podmienok, registračné poplatky a súťaže.