Deti

Agáta Berková

Vek: 14 Talent: študijný, šach Štipendium: 1 460

Volám sa Agátka Berková a venujem sa rôznym aktivitám, najviac však vynikám v šachu. Hrám ho súťažne už od 6 rokov a vraj som najvýraznejším talentom rómskeho šachového družstva Hrochotskí jazdci. Vychováva ma môj otec, ktorý je zároveň aj mojím trénerom. Naša spoločná práca mi už  priniesla množstvo úspechov: ako 8 ročná som sa stala víťazkou semifinále GPX SR v rapid šachu a v rámci Majstrovstiev EU som skončila na 5. mieste. V šachu som tiež porazila bývalého splnomocnenca pre rómske komunity Ábela Ravasza a remízovala som s medzinárodným majstrom Kanady 2016, Tomášom Krňanom. V roku 2018 som tiež bola prvým dievčaťom v rámci EU v prvej päťke s najvyšším ELO v chlapčenskej kategórii a zároveň na prvom mieste v dievčenskej kategórii do 10 rokov. Pravidelne hrávam súťažné zápasy dospelých v 5. a 4. lige, pričom v minulom roku som bola najmladšou kapitánkou.

V škole mám dobré známky a zapájam sa do triednych a medzinárodných matematických, ale aj vedomostných súťaží. Pani učiteľka ma považuje za priateľskú, dobrosrdečnú, prajnú a mimoriadne aktívnu žiačku. Vo voľných chvíľach si tiež rada zahrám futbal. V budúcnosti by som sa chcela stať rozvodovou právničkou alebo vedkyňou, ktorá objaví liek pre svojich dvoch bratov, autistov.

Viem, že venovať sa šachu nie je lacnou záležitosťou. Pre náš skromný rodinný rozpočet, ktorý zahŕňa aj starostlivosť o autistických bratov, sú šachové súťaže a s tým spojené cestovanie enormná finančná záťaž. Finančnú pomoc by som využila predovšetkým na zlepšenie mojich  tréningových podmienok, na registračné poplatky a súťaže.